Miejsca święte

JEROZOLIMA


Góra Oliwna

„Noce spędzał na górze zwanej Oliwną” (Łk 21, 37). U stóp Góry Oliwnej znajduje się Ogród Getsemani, w którym Chrystus modlił się przed śmiercią (Łk 22,39-42). Wybudowano tutaj Bazylikę Konania (in. Bazylikę Narodów, gdyż jej budowę ufundowały liczne państwa, w tym Polska). Na podłodze przed ołtarzem w kształcie kielicha znajduje się korona z kutych stalowych cierni, otaczająca kawałek skały, na której klęczał Pan Jezus. Wśród owych ważnych miejsc na Górze Oliwnej jest też kościół Dominus Flevit („Pan Zapłakał”). W tym miejscu Jezus zatrzymał się w drodze do Jerozolimy i prorokował o przyszłości miasta (Łk 19, 41-44). Ten przepiękny kościół jest zbudowany w kształcie łzy. Spoglądając przez zwieńczone łukiem okno z centralnym motywem kielicha widać piękną panoramę Jerozolimy
Z kolei kierując się ku górze napotkać można kościół Pater Noster. Według tradycji Jezus nauczył tu swych uczniów modlitwy „Ojcze Nasz”, której tekst w 163 językach(w tym po polsku i kaszubsku) umieszczono na ścianach.
Górę Oliwną od Świętego Miasta oddziela Dolina Cedronu. Jest to głęboki wąwóz o stromych, wapiennych skałach. Najprawdopodobniej przemierzał ją Jezus za każdym razem w drodze ze Świątyni na Górę Oliwną i z powrotem.

Stare Miasto Jerozolimy

Stare Miasto ma wyjątkową atmosferę. Panuje tu gwar, ludzie w pośpiechu przechodzą pomiędzy sklepikami, na których można kupić dosłownie wszystko, sprzedający w różnych językach nawołują do zakupów. Jedni się kłócą, inni rozmawiają, śmieją się. Wiele jest urokliwych uliczek i zaułków.
Główną ulicą, która prowadzi do Bazyliki Grobu Pańskiego jest Drogą Krzyżową. Via Dolorosa prowadziła z fortecy Antonii, gdzie Jezus stanął przed Piłatem i został skazany, na Kalwarię, która leżała wówczas poza obrębem murów miejskich. Po wejściu do bazyliki, pielgrzymi zwykle wspinają się po stromych schodach do miejsca, w którym według tradycji znajdowała się Golgota. Jest to miejsce ciemne, oświetlone świeczkami płonącymi na prawosławnych ołtarzach. Skała Golgoty osłonięta jest szkłem. Poniżej ołtarza widać szczyt występu skalnego ze srebrnym znakiem, w miejscu, gdzie stał krzyż.
Schodząc drugimi schodami widzimy Kamień Namaszczenia na miejscu, na którym według tradycji – położono ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża. Wspominający to wydarzenie pielgrzymi pocierają własną odzieżą o płytę, by zapach wonności pozostał na dłużej. Przemierzając dalej Bazylikę Grobu docieramy, do jej najważniejszego miejsca, które wskazuje już sama nazwa. Otóż Grób Pański zbudowany na miejscu groty skalnej, w której pochowano Ciało Pana Jezusa (Łk 23, 50-53). Jest rotunda podparta metalowymi wspornikami, składająca się ze swego rodzaju dwóch pomieszczeń. W pierwszym, tzw. Kaplicy Anioła, znajduje się bogato zdobiony czworoboczny blok marmuru. Uważany jest za część pokrywy grobu, na którym siedział anioł, kiedy kobiety przyszły w niedzielę rano, by namaścić ciało Jezusa. Z kolei w drugim pomieszczeniu znajduje płyta, na której leżało Ciało Pana.

Góra Syjon

Przekraczając mury Starego miasta należy skierować swe kroki na Górę Syjon, gdzie znajduje się Wieczernik, izba Ostatniej Wieczerzy, w której to ustanowiono Eucharystię (Łk, 22, 7-20) oraz dokonało się zesłanie Ducha Świętego (Dz. 1, 13; 2, 1-13).
W pobliżu Wieczernika znajduje się kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Ten duży kościół zbudowany dla upamiętnienia katolickiej wiary w to, że Maryja, została „wzięta do nieba” zrządzany jest obecnie przez benedyktynów (w tym dwóch z Polski). W dolnym kościele znajduje się osnuta półmrokiem krypta, w której na środku usytuowana jest figura Marii, leżącej na postumencie i pogrążonej w śnie.



MIEJSCA POZA JEROZOLIMĄ

Betlejem

Betlejem znajduje się na terenie Autonomii Palestyńskiej. W miejscu Narodzenie Pana Jezusa (Łk 2, 1-7) wybudowano Bazylikę, która dzięki temu, że uniknęła zniszczenia podczas licznych najazdów, jest obecnie najstarszym, nieprzerwanie funkcjonującym kościołem na świecie. Pozbawione ozdób wnętrze bazyliki robi silne wrażenie. W grocie srebrna gwiazda wyznacza miejsce narodzin Jezusa. Obok znajduje się kościół św. Katarzyny, z którego transmitowana jest każdego roku na cały świata pasterka. 5 minut drogi od Bazyliki znajduje się Grota Mleczna – miejsca, gdzie zgodnie z tradycją Święta Rodzina przebywała, tuż po narodzeniu Jezusa, a jeszcze przed ucieczką do Egiptu. W okolicy znajduje się także Pole Pasterzy, gdzie anioł objawił pasterzom narodzenie Mesjasza (Łk 2, 8-20).

Nazaret

Pan Jezus wraz z Maryją i Józefem dorastał w Nazarecie (Łk 2, 39-40). To tu też anioł zwiastował Maryi, że pocznie Zbawiciela (Łk 1, 26-37). W miejscu nad grotą Zwiastowania wybudowano monumentalną Bazylikę Zwiastowania, największą chrześcijańską świątynię na Bliskim Wschodzie.

Kana

W sąsiedztwie Nazaretu znajduje się Kana Galilejska, miejsce pierwszego cudu Pana Jezusa i delikatnej interwencji Maryi (J 2, 1-11). Jest to miejsce odwiedzane przez małżonków, którzy odnawiają tutaj przysięgę małżeńską.

Tabor

Na Górze Tabor wedle tradycji dokonało się Przemienienie Pana Jezusa wobec uczniów (Mt 17, 1-8).

Góra błogosławieństw

Na tej górze Pan Jezus wygłosił słynne Kazanie na Górze (Mt 5, 1-12). Kościół Błogosławieństw posiada ośmioboczną formę symbolizującą ilość błogosławieństw. W środku wypisane są one w języku łacińskim.

Jezioro Galilejskie

To tutaj Pan Jezus kroczył po wodzie (Mt 14, 22-33), to tutaj uciszył burzę (Mt 4, 18-25), to tutaj powołał pierwszych uczniów (Łk 8, 22-25).

Jordan

Jordan to miejsce, gdzie. św. Jan Chrzciciel nauczał i w jego wodach udzielał Izraelitom chrztu nawrócenia (Łk 3, 1-17; 21-22).

Ein-Karem

Jest to miejsce niepozorne i ciche jak Maryja, a zarazem jest świadkiem nawiedzenia przez Maryję św. Elżbiety (Łk 1, 39-56). To tu Maryja wyśpiewała hymn Magnificat, stąd jego słowa znajdują się tutaj w wielu językach świata.
Jednakże Ein Karem to także miejsce narodzin Jana Chrzciciela (Łk 1, 57-80). Dziś stoi tu kościół, gdzie murowana gwiazda przed ołtarzem przypomina o tym wydarzeniu słowami: „Hic precursor Domini natus est”(„Tu narodził się poprzednik Pana”). Pokonaliśmy też niewielki odcinek drogi, by znaleźć się w pustelni św. Jana. W tej niewielkiej, położonej na spokojnym odludziu grocie, miał żyć Jan Chrzciciel, przygotowując się do swojej misji.
Fragmenty tekstu Katarzyny Arciszewskiej pochodzą z książki Akademickiego Koła Misjologicznego „Prośmy o pokój dla Jeruzalem” (Poznań 2011)

Brak komentarzy: